این مطلب صرفا یک پیش زمینه است ( برای بررسی علت به تعویق انداختن کار ها ) و  به مرور کامل تر می شود. برای عمیق شدن در هر قسمت لینک هایی داده شده که می تواند به شما کمک کند.

ماجرا چیست ؟

دو سه روز پیش این عکس رو یکی از دوستان توی گروه دوستانمون به اشتراک گذاشت و خب جدای از مبحث طنزش (و لحن بی ادبیش) برای عده کثیری حقیقت محض هست.

خودم یادم می آید بعضی شب های امتحان یک کتاب را برای اولین بار شروع می کردم و به ناچار هم در همان خط ددلاین در یه حالت گنگ و خلسه کتاب را تمام می کردم و اگر وقتی میبود یکی دو ساعت می خوابیدم :/ (البته اگر به خاطر کم خوابی بی دقتی نمی کردم نمره اش را کامل می گرفتم و به خودم می بالیدم اما الان میدانم که چقدر نادان بودم )

 علت ؟

علت را می خواهید بدانید می گویند دلیل این اتفاق شایع یکی و دو تا نیست اما من بعضی از علل مهم را برایتان میگویم .

مغز جاهل !

اصلی ترین و مهم ترین دلیل،ناتوانی مغز در درک مسائلی هست که در آینده دور رخ می دهد ظاهرا بی پولی امروز از اعدام شدن در سال آینده برای مغز مهم تر جلوه میکند و حال بد الان (درمان با تماشای فیلم) نسبت به امتحانی سنگین یا پروژه ای بزرگ در دو ماه آینده اولویت دارد.

این گونه است که با وجود این که در حال حاضر کرونا در کمین است و مثل آب خوردن منتقل می شود ( به مراتب راحت تر ) اما چون گرفتن این ویروس و مبتلا شدن و بیمار شدن و … در ذهن انسان دور تر از مشکلات فعلی هست اولویت تعدادی از افراد کرونا نیست و چیز های دیگری ( اغلب از نظر زمانی نزدیک تر ) هست.

چون این اتفاق در واقع یک ویژگی هست که همه مغز های دنیا کم و بیش دارند پس درمانش تنها آگاه شدن از این خطاهای شناختی هست .

 

برنامه ریزی

دومین مشکل در واقع به کلی مشکلات فرعی تقسیم می شود اعم از :

  • نداشتن برنامه برای انجام کار یا پروژه
  • درست نبودن برنامه
  • برنامه بیش از حد پیچیده و سخت
  • برنامه کپی شده ( مخصوص خود نبودن )
  • و …

فعلا نمی خواهم در مورد برنامه ریزی چیزی بگویم اما در این حد دانستن کافیست که گاهی اوقات دلیل رسیدن به ددلاین، نبود برنامه یا مشکل در برنامه هست.

منابع تکمیلی  (+)

به زبان انگلیسی (+)

اراده

مبحث اراده از تمام مباحث قبلی پیچیده تر است چرا که آن قبلی هارا می شود در موردشان خواند و بیشتر و بهتر فهمید اما اراده یک مفهوم است مفهومی که درکی دقیق از آن نمیدانیم صرفا بگویم که من خودم هم با این مبحث بسیار کلنجار رفته ام و این دو پست می تواند کمی در مورد اراده به شما کمک کند.

پست دوپامین 

پست تعهد 

خواندن هر دو را توصیه میکنم .

 

پی نوشت : همانطور که گفتم این پست به مرور کامل تر می شود.

 

+3

برچسب گذاری شده در:

, , , ,