چند روز پیش برای داشتم توی بازار فریلنسر ها دنبال یه نفر می گشتم برای انجام قسمت کوچکی از کسب و کاری که دارم با تیمم راه اندازی می کنم و خوب توی این وادی یه چیز هایی رو دیدم توی آگهی ها که خیلی عجیب بود.

ماجرا چیه ؟

تب و تاب فعلی بازار سئو و افرادی که در به در در پی ارتقای سئوی سایت و محصولات خود در وبسایت ها هستند من را به فکر فرو می برد

کافی است سری کوچک به پونیشا (پلتفورم فریلنسری ایران) بزنید تا متوجه شوید از 500 هزار تومان تا 20 میلیون تومان برای سئو سایت می دهند و برچسب سئو در فروش هر محصولی از قبیل قالب و محتوا و افزونه به کار می رود .

قطعا سئو نکاتی دارد و من هم تعدادی را می دانم و تعدادی را هم نه اما یک نکته مهم و بسیار مهم که ظاهرا عده کثیری آن را نمی دانند یا از آن غافل هستند نکته مهم اولیت کیفیت محتوا بر تکنیک های سئو هست .

بالاخره سر و کار شما با گوگل هست و با این ابر ابر پلتفورم در طرف هستید و می خواهید صرفا با هزینه در سئو بر یک محتوای اوریجینال و با کیفیت غلبه کنید ؟

اصلا کسی یکبار گفته که سئو یعنی چی ؟

Search engine optimization بهینه کردن برای موتور های جست و جو یعنی مطلب را بهتر به این ربات های ماشینی بفهمانیم تا هر طور میخواهند برداشت نکنند هدف من از این مطلب اعتراض به جایگزینی سئو در مقابل محتوا هست اما اگر  سئو را به خوبی انجام ندهم گوگل ممکن است فکر کند من در مورد تکنیک های سئو نوشته ام.

حالا اگر ده تا فروشگاه اینرتنتی همه به خوبی محصول گوجه شان را سئو کنند پس تفاوت در چیست ؟

از حالا به بعد تفاوت در رضایت فرد از مطالب شما از منابع شما از محصول شما و هزاران مطلب دیگری ایست که سئو بخش کوچکی را شمال می شود.

اما محمد مهدی من هم چنان معتقدم تو اهمیت سئو رو دسته کم می گیری.

ای دل غافل 

مثل این است که بازیکنان یک تیم بسکتبال به دنبال مکمل و هورمون های افزایش قد بگردند تا این که به سراغ تمرین های افزایش پرش و قدرت عضلات دو سر !

هر چه قدر در وب فارسی بگردید ارزش سئو بالا تر از تولید محتوا هست در همان پونیشا نهایتا به شما 2 میلیون بابت یک محتوا بدهند.( غالبا می خواهد با 100 الی 200 هزار تومان ماجرا را خاتمه دهند.) اما همین ها بعدا می آیند و 6 میلیون پول سئو می دهند 🙂

باور کنید خنده داریش به اندازه همین مثال کسی است که برای 5 سانت افزایش قد 10 میلیون هزینه کند و برای 30 سانت افزایش پرش 100 تومان هم خرج نکند!

راهکار

خلاصه که من هم ارزش سئو و تکنیک هایش را می دانم اما بیاییم به جای پرداخت مبلغ اندک برای محتوا ( کسی که با 100 هزار تومان برای شما محتوا می نویسد قطعا یا دیوانه است یا کپی کار) پول را در جای درست یعنی همین تولید محتوا خرج کنیم

همین الان  می توانم چندین عبارت رو بگم که 3 تا رتبه اول گوگل دقیقا مطلب یکسانی رو گذاشتند !

محتوای وب فارسی نسبت به جاهای دیگه با سرعت خیلی خیلی پایینتری داره پیشرفت می کنه ظاهرا توی برخی مطالب در شبکه های اجتماعی ما رتبه دار هستیم اما توی وب انگار خبری نیست:(

روز به روز افزونه های سئو و تکنیک های سئو و همه اینا دارن بیشتر میشن ( همون مکمل های افزایش قد) اما مطالب اوریجینال با کیفیت رو ازشون غافل هستیم (تمرین افزایش پرش)

البته یک دلیل دیگه هم هست و اون اینه که محتوای با کیفیت و اوریجینال خیلی خیلی سخته تولیدش و نیاز به تحقیق و مطالعه داره اما سئو در ظاهر اینطور نیست برای همین من میام و چهار تا لینک سازی میکنم و بعدش رو سر در پروفایلم میزنم متخصص سئو ?

در این که سئو هنوز تخصصی هست شکی نیست و در مهم بودنش هم شکی نیست اما اهمیتش هرگز در حد محتوا نیست.

 

به امید اینکه محتوای با کیفیت جایگاهشو پیش کارفرما ها باز کنه چون یک سود دو سر برد هست.

 

+1