این روز ها با شنیدن قیمت دلار و سکه و مشاهده نمودار های قیمت اجناس در سایت ترب یاد پیشگویی کتاب دید اقتصادی افتادم و با خودم گفتم چرا آن را به شما معرفی نکنم.

دید اقتصادی کتابی است از پیتر شیف( peter schiff) با نام How an Economy Grows and Why It Crashes  البته مترجم آن سهند حمزه‌ئی در مقدمه ذکر کرده که به چه دلیل نام آن را به دید اقتصادی تغیر داده است .

می توانید این کتاب را از انتشارات آریانا قلم تهیه کنید. (دانلود چند صفحه نمونه)

در پشت جلد این کتاب نکاتی ذکر شده است که بهتر است خودتان بخوانید:

و خود نویسنده هم در مقدمه می گوید که اگر با تاریخ آمریکا آشنا باشید از مطالعه کتاب لذت بیشتری می‌برید اما به نظرم داستان موجود در کتاب شباهت عجیبی به ایران دارد با این تفاوت که آمریکا از طریق صنعتی شدن اولیه و تولید ثروتمند شد و بعد رفت دنبال مسخره بازی (از نظر نویسنده کتاب) اما ایران از فروش نفت تنها تفاوت همین است.

آقای پیتر شیف باور دارد که تولید نیروی پیشرونده اقتصاد است و بقیه موارد همگی مسخره بازی و تنها گرداننده پول هستند نه تولید کننده پول !

به خاطر همین این روز ها یاد دید اقتصادی می افتم کتابی که بدون لغات دهان پر کن عرضه و تقاضا و … سیستم کلی اقتصاد را برایتان می گوید و بر این باور است که پیچیدگی اقتصاد از خود اقتصاد نیست بلکه صرفا به خاطر اقتصاد دان هاست.

زیبا ترین قسمت کتاب برای من فصل آخر است زمانی که قبیله دوم (چین) می آید و جزیره اول ( آمریکا ) را تمام و کمال با پول خودشان می خرد.(در واقع تمام کتاب سعی بر نقد اقتصاد آمریکا دارد)

 

کتاب دید اقتصادی را به همه کسانی که به اقتصاد علاقه مند و در این زمینه مبتدی هستند توصیه می‌کنم.

پی نوشت: طراح جلد کتاب هم آقای مجید زارع به شدت خوش ذوق هستند و جلد کتاب در نسخه فارسی به شدت زیبا تر از نسخه اصلی هست.

+5

برچسب گذاری شده در:

,